„Wspólnie tworzymy naszą przyszłość"

Pod takim hasłem w dniu 6.05.2024 r. na Placu Łuczkowskiego w Chełmie odbyła się majówka z Lokomotywami Funduszy Europejskich w ramach obchodów 20 -lecia wstąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej.

Młodzież naszej szkoły z kl. 2LT wraz z opiekunami p. Małgorzatą Mamełką oraz Jadwigą Wosk miała okazję zapoznać się z efektami rewitalizacji chełmskich obiektów realizowanych dzięki środkom pozyskanym z Funduszy Unijnych.

Jednym z bardzo pozytywnych elementów naszej obecności w Unii Europejskiej są m.in. wyjazdy młodzieży w ramach projektu „ERASMUS”. Podczas majówki chełmskie szkoły zaprezentowały stanowiska tematyczne związane z ich wyjazdami do krajów unijnych a wszyscy obecni mieli okazję spróbować tradycyjnych dań pochodzących z poszczególnych krajów i regionów Unii Europejskiej.

 

 

GALERIA

26 kwietnia w naszej szkole miały miejsce dwie ważne uroczystości,  apel z okazji 233 rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja oraz zakończenie roku szkolnego klas maturalnych.

Apel rozpoczął sie od zaakcentowania  rocznicy 20 lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej następnie uczniowie przedstawili drogę do uchwalenia oraz znaczenie Konstytucji z 1791 roku.

Specjalnie dla maturzów wystąpił szkolny zespół ,,StOnki”  a przedstawiciel  Samorządu Szkolnego złożył podziękowania za wspólne 5 lat współpracy oraz gratulacje za wyniki w nauce. Pani dyrektor Edyta Szymczuk powitała  maturzystów oraz odczytała list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Był to czas refleksji i podsumowań. Maturzyści otrzymali świadectwa, nagrody i dyplomy za uzyskanie wysokich miejsc w konkursach oraz podziękowania za zaangażowanie w życie szkoły i prace na rzecz środowiska lokalnego. Były kwiaty, słowa uznania i łzy wzruszenia.

 

 

GALERIA

„Spróbuj w łanach zbóż

odczuwać chleba smak (…)

W duchu pokoju

do wspólnej biesiady siąść”

25 kwietnia 2024 r. w Internacie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego odbył się Wieczorek poetycki Krystyny Igras. W spotkaniu wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego oraz nauczyciele. Miło było nam gościć wśród nas poetkę, malarkę, absolwentkę Techniku Rolniczego w Okszowie, panią Krystynę Igras. Wspólną biesiadę rozpoczęły słowa jej wiersza By szczęśliwym być. Spotkanie z poezją stało się inspiracją do refleksji o życiu, jego pięknie, umiejętności dostrzegania wokół nas tego, co ważne i dobre. Jesteśmy wdzięczni pani Krystynie za cenną lekcję radości życia.

Spotkanie nawiązywało do wieloletniej współpracy związanej z organizowanym w naszej szkole  Konkursem Folklorystycznym  Z tej Ziemi się wywodzę, ta Ziemia sercu memu bliska..., pani Krystyna Igras, od 2014 r. jest przewodniczącą jury w  Konkursie Recytatorskim Poezji Regionalnej Ziemi Chełmskiej, organizowanym w ramach Konkursu Folklorystycznego. Podczas tych spotkań dała się poznać jako osoba otwarta na ludzi i świat, niesamowita optymistka, która  przekazuje wokół pozytywne emocje i zaraża entuzjazmem. Warto dodać, że poza poezją i malarstwem, pasjonuje się sportem. Jest medalistką licznych biegów ulicznych i przełajowych, półmaratonów i maratonów na terenie Polski oraz sędzią sportowym. Pani Krystyna Igras jest także laureatką licznych ogólnopolskich konkursów poetyckich.

Wieczorek przygotowały panie: Anna Kufel, Katarzyna Strup.

 

 

GALERIA

24 kwietnia 2024 r. mury Naszej Szkoły zostały otwarte dla uczniów klas VIII szkół podstawowych z Chełma, powiatu chełmskiego i powiatów ościennych.

Dzień Otwarty w ZSCKR w Okszowie swoją obecnością zaszczyciła młodzież wraz z opiekunami z kilkunastu szkół podstawowych

Spotkanie z przybyłą młodzieżą rozpoczęło się od oficjalnego powitania przez p. Dyrektor Edytę Szymczuk. Następnie została przedstawiona, w sposób bardzo humorystyczny, nasza oferta edukacyjna. Przy dobrej zabawie można było dowiedzieć się jak wyglądają praktyki u mechanika , w jaki sposób przygotowuje się dania w restauracji czy odpowiada na pytania z dziedziny weterynarii. Salwom śmiechu nie było końca !!!. Kolejnym punktem dzisiejszego dnia było zapoznanie ośmioklasistów z historią Naszej Szkoły, bazą dydaktyczną, wyposażeniem pracowni oraz warunkami zamieszkania w internacie.

Uczniów interesowały zarówno elementy wyposażenia pracowni mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, bogata baza pracowni gastronomicznej oraz sposoby leczenia zwierząt. Dla chętnych przygotowane były mini konkursy z nagrodami a w pracowni gastronomicznej słodki poczęstunek.

Ogromną atrakcją były symulatory: dachowania, drogi hamowania oraz wystrzału poduszki powietrznej w pojeździe, które były prezentowane w hali maszyn.

Zainteresowaniem przybyłych uczniów cieszyły się nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze gdzie niewątpliwą atrakcję stanowiły: ciągnik John Deere wyposażony w nawigację współpracującą ze stacją RTK, 2 kombajny zbożowe oraz inne maszyny towarzyszące. Wszystko to można było obejrzeć w hali maszyn i na placu manewrowym .

Po dniu pełnym wrażeń Nasi Goście zostali poczęstowani kiełbaskami z grilla.

Dziękujemy za przybycie i do zobaczenia 1 września.

 

 

GALERIA

22 kwietnia 2024 r. w PANS w Chełmie odbył się XXIV Konkurs Wiedzy „Pszczoła w środowisku naturalnym i życiu człowieka” organizowany przez Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie.

Celem konkursu było propagowanie wśród młodzieży i studentów znaczenia roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, kształtowanie świadomych postaw wpływu człowieka na środowisko przyrodnicze oraz wzrost świadomości ekologicznej młodego pokolenia i zwrócenie uwagi na wartości odżywcze i lecznicze produktów pszczelich.

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się podstawowymi wiadomościami z zakresu biologii pszczół, życia rodziny pszczelej, gospodarki pasiecznej oraz znaczenia pszczoły jako zapylacza roślin owadopylnych, jak również  znajomością produktów pszczelich oraz ich wartości odżywczych i leczniczych.

Pięcioro uczniów naszej szkoły: Joanna Gozdek z klasy I TW, Kinga Stasieczek i Martyna Kontek z klasy III TW oraz Klaudiusz Peterewicz i Brajan Wolnicki z klasy IV TW, po uprzednim etapie szkolnym, zakwalifikowało się do konkursu, który polegał na rozwiązywaniu testu. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy do 1 maja 2024 r. a nagrody dla laureatów zostaną wręczone w dniu 2 czerwca 2024 r. podczas XXVI Nadbużańskiego Święta Pszczoły w Okszowie. Trzymamy kciuki.

Uczniów do konkursu przygotowywała Agnieszka Stefańska.

 

GALERIA