7 kwietnia 2025 roku w Chełmskim Domu Kultury młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie obejrzała spektakl Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza pt. "Skąpiec".
Spektakl to błyskotliwa adaptacja sztuki mistrza Jeana Baptiste Poquelina, znanego szerzej jako Molier. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji, oprócz głównego wątku, jakim jest w dramacie niepohamowana miłość do dóbr materialnych i egoistyczny stosunek do świata głównego bohatera Harpagona, zaprezentowali możliwie najbardziej kanoniczną i pierwotną próbę inscenizacji sztuki „Skąpiec”. Na oczach widzów wędrowna trupa teatralna przygotowała się i odegrała przedstawienie molierowskie z jego kolorytem zaczerpniętym wprost z XVIII – wiecznej tradycji aktorskiej.
Przedstawienie przygotowane było na wysokim poziomie artystycznym. Na uznanie zasługiwała nie tylko gra aktorów, ale również scenografia i muzyka, która w interesujący sposób dopełniała komedię.
W niesamowitej przygodzie z Teatrem uczestniczyli uczniowie z klas 1BT, 2BTa, 2LTb, 2PT i 3LT, pod opieką pań: Katarzyny Piotrowskiej, Edyty Podkańskiej i Katarzyny Strup.
- Szczegóły
- Odsłony: 22
4 kwietnia 2025 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie odbył się Konkurs Folklorystyczny „Z tej Ziemi się wywodzę, ta Ziemia sercu memu bliska”, adresowany do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych z terenu Chełma oraz okolicznych powiatów. Motywem przewodnim tegorocznej edycji była „Wiosna”.
W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół: SP w Stołpiu, SP w Wierzbicy, SP w Okszowie, SP w Stawie, SP w Białopolu, SP w Strupinie Dużym, SP w Bukowie Wielkiej, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Dorohusku, SP 1 w Chełmie, SP 2 w Chełmie, SP 5 w Chełmie.
Przybyłych gości przywitała Pani Edyta Szymczuk – dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie.
Otwarcie Konkursu Folklorystycznego Z tej Ziemi się wywodzę, ta Ziemia sercu memu bliska uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca "Okszowiacy" oraz Szkolnego Zespołu Wokalnego "Okszów Folk Band". Konkurs odbywał się w 4 kategoriach: Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej Ziemi Chełmskiej, Konkurs Piosenki Ludowej, Konkurs Kulinarny Kuchnia Regionu oraz Konkurs Plastyczny.
Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej Ziemi Chełmskiej oceniało jury w składzie: Pani Krystyna Igras – artystka, poetka, malarka i absolwentka naszej szkoły, Pani Małgorzata Chmielewska - kierownik Działu Zbiorów Regionalnych i Czytelni Chełmskiej Biblioteki Publicznej imienia Marii Pauliny Orsetti w Chełmie, inicjatorka cyklicznych Chełmskich Targów Książki oraz Chełmskiego Festiwalu Literatury, Pan Bogusław Gałęzowski- członek Zarządu Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa, organizator Nałęczowskich Spotkań z poezją, animator kultury i sztuki.
NAGRODY – KONKURS RECYTATORSKI:
I miejsce: Diana Młynarczyk SP w Stołpiu;
II miejsce: Piotr Dymczyk SP w Stołpiu;
III miejsce: Nikola Łukaszczuk SP w Okszowie.
WYRÓŻNIENIA: Liliia Myhasiuk (SP w Stołpiu), Maja Kaczor (SP w Wierzbicy), Oliwia Łagowska (SP 2 w Chełmie)
Konkurs Kulinarny- Kuchnia Regionu: „Wiosna na talerzu” oraz Konkurs Plastyczny oceniało jury w składzie: Pani Agnieszka Chmielewska – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Między nami” w Siedliszczu, sołtys Siedliszcza, Pani Irena Wacht – sołtys Okszowa, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Okszowie, Pani Eliza Kalman – artysta plastyk, pedagog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i dorosłymi, Pracownia Plastyczna Nie Lada Sztuka, Pani Małgorzata Piędel - grafik, ilustrator, artysta z wieloletnim doświadczeniem, Pracownia Plastyczna Nie Lada Sztuka.
NAGRODY – KONKURS KULINARNY:
I miejsce: Anna Kiraga SP w Stołpiu
II miejsce: Antoni Salkiewicz SP w Stawie
III miejsce: Maja Kaczor SP w Wierzbicy
WYRÓŻNIENIA: Oskar Dąbrowski (SP w Stołpiu), Julia Łapińska (SP w Stawie), Michał Grabczak (SP 5 w Chełmie), Martyna Błaszczuk (SP w Stawie).
NAGRODY – KONKURS PLASTYCZNY:
I miejsce: Martyna Błaszczuk SP w Stawie
II miejsce: Aleksandra Koch SP w Wierzbicy
III miejsce: Maja Jegorow SP 5 W Chełmie
WYRÓŻNIENIA: Adam Przybylski (SP 1 w Chełmie), Patrycja Pieńkowska (SP 1 w Chełmie), Iga Kołodziej (SP w Wierzbicy).
Konkurs Piosenki Ludowej oceniało jury w składzie: Pani Halina Mysakowska – solistka Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej, kierownik i solistka zespołu Cuda Wianki, Pani Magdalena Mańkowska - absolwentka muzykologii KUL i wydziału artystycznego UMCS, nauczyciel gry na fortepianie w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Pani Agnieszka Szpejda – nauczyciel ZSCKR w Okszowie, prowadząca Szkolny Zespół Wokalny "Okszów Folk Band"
NAGRODY dla solistów:
I miejsce Diana Wilczura - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Dorohusku
II miejsce: Natalia Kozak – SP w Stołpiu
III miejsce: Szymon Rymowicz - SP 5 w Chełmie
WYRÓŻNIENIE: Pola Pełczyńska – SP w Stołpiu
NAGRODY dla zespołu:
I miejsce: Zespół Wokalny ze SP w Okszowie
II miejsce: Duet Fajni Wykonawcy ze SP 2 w Chełmie
III miejsce: Stołpie Band SP w Stołpiu
Podziękowania, wyróżnienia oraz nagrody dla Laureatów wręczyła Pani Edyta Szymczuk - dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie.
Gratulacje dla wszystkich uczestników oraz ich opiekunów.
Nad przygotowaniem i przebiegiem Konkursu Folklorystycznego czuwały: Agnieszka Bartoszuk, Anna Kufel, Agnieszka Szpejda i Katarzyna Strup we współpracy z: Katarzyną Zaborowską, Małgorzatą Mamełką, Tomaszem Pągowskim, Rafałem Pradunem oraz Leszkiem Strupem.
Do zobaczenia za rok!
- Szczegóły
- Odsłony: 31
- Szczegóły
- Odsłony: 26
„Ci z Was, którzy przeżyją, niech dadzą świadectwo. Niech świat się dowie, co się tutaj działo”
Aleksander Peczerski
Dnia 03 kwietnia 2025 r. uczniowie kl. 4LT uczestniczyli w żywej lekcji historii na terenie Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze.
Sobibór- położony 50 km od Okszowa- był miejscem gdzie naziści, w czasie zaledwie 18 miesięcy, w latach 1942-1943 zamordowali w komorach gazowych ponad 180 tys. obywateli różnych państw narodowości żydowskiej. Do obozu przywożono Żydów z Polski, Holandii, Słowacji, Austrii, Białorusi, Czech, Francji, Litwy, Niemiec i Rosji .Obóz składał się z trzech stref: administracyjnej, przyjęć i eksterminacji . Otoczony został drutem kolczastym i polem minowym a wydostanie się z niego było prawie niemożliwe. Pomyślany został jako miejsce rabunku mienia i nieuniknionej śmierci.
Likwidacja obozu nastąpiła w październiku 1943 r. po ucieczce więźniów i stłumieniu powstania. Więźniowie zostali wymordowani lub przeniesieni do innych obozów, baraki rozebrane, teren zaorany i nasadzony nowymi drzewami.
Te wszystkie informacje uzyskaliśmy zwiedzając teren obozu i wystawy stałe. Do zadumy i refleksji skłaniały również słowa przewodnika, który w obrazowy sposób potrafił ukazać dramat ofiar i sadyzm oprawców. Wyjazd na długo pozostanie w pamięci.
Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Agnieszka Szpejda i Jadwiga Wosk.
- Szczegóły
- Odsłony: 30
Podkategorie
Strona 1 z 57