2 września 2024 r. o godz. 8.30 mszą świętą w Kościele pw. Św. Maksymiliana M. Kolbego w Okszowie Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie rozpoczęli  nowy rok szkolny 2024/2025.

Wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie hymnu państwowego zainaugurowało część oficjalną uroczystości, która odbyła się w sali gimnastycznej ZSCKR w Okszowie.

Pani Dyrektor Edyta Szymczuk powitała kadrę kierowniczą,  grono pedagogiczne, pracowników administracji i obsługi, rodziców i uczniów przybyłych na spotkanie. Szczególnie serdecznie zwróciła się do naszych pierwszoklasistów życząc im samych sukcesów.

Wiele miłych słów zostało skierowanych do całej społeczności szkolnej w listach od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego oraz Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie prof. ucz. dr Beaty Fałdy.

1 września i początek roku szkolnego to również rocznica wybuchu II wojny światowej i napaści III Rzeszy Niemieckiej na Polskę w 1939 r. Podczas uroczystości przypomniano te tragiczne wydarzenia i minutą ciszy uczczono pamięć poległych bohaterów tamtych lat.

Część oficjalną spotkania w sali gimnastycznej zakończył krótki montaż słowno-muzyczny "My nie chcemy więcej wojny..." w wykonaniu uczennic i uczniów naszej szkoły.

Następnie Wicedyrektor pan Wojciech Dyczko przybliżył organizację roku szkolnego oraz kwestie dotyczące funkcjonowania szkoły.

Wyposażeni w odpowiednie informacje uczniowie udali się na spotkanie do klas z wychowawcami.

 

 GALERIA

Drodzy kandydaci na studia w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie!

Do 14 lipca macie szansę dołączyć do naszej rozgrywki rekrutacyjnej i wybrać swoją dalszą ścieżkę kształcenia.

Zapoznaj się z pełną ofertą https://up.lublin.pl/rekrutacja/  Dołącz do nas!

 

26 maja 2024 r. po raz pierwszy w naszej szkole odbyło się "Zielone Agro Show". Wśród firm które mieliśmy przyjemność gościć były "Agrimar", "Wanicki Agro", "Fino", Spółdzielnia Mleczarska BIELUCH oraz instytucje takie jak Lubelska Izba Rolnicza, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Chełmie, oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która wraz z firmą "Sipma" przeprowadziła akcję wymianę osłon wału odbioru mocy.

Na polu pokazowym można było zobaczyć maszyn firmy "Agrimar". Został przedstawiony cały cykl powstawania kiszonki w balotach: od koszenia aż po owinięcie folią.

Maszyny naszej szkoły także zostały zaprezentowane na polu pokazowym. Można było obejrzeć sprzęt, na którym uczą się nasi uczniowie.

O coś pysznego do zjedzenia zadbało Koło Gospodyń Wiejskich w Okszowie. Na stoisku naszej szkoły można było także coś zjeść, posmakować, a także wypić pyszną kawę lub chłodzący napój.

Dziękujemy wszystkim za obecność.

 

 GALERIA

W dniach 19.05.2024-1.06.2024 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w międzynarodowych praktykach zawodowych w Grecji. Możliwość odbycia praktyk mieli uczniowie w zawodach: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET000126004 realizowany był w ramach programu Erasmus+. W mobilności wzięło udział 23 uczniów - 13 techników mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz 10 techników żywienia i usług gastronomicznych. 

Celem projektu było przede wszystkim umożliwienie uczniom uzyskania kompetencji zawodowych, zgodnych ze standardami UE oraz językowych, prowadzących do podniesienia umiejętności społecznych i osobistych oraz dalszego rozwoju zawodowego.

Wyjazd na zagraniczne praktyki zawodowe to poszerzenie kompetencji zawodowych o praktyczną wiedzę dotyczącą realiów panujących w europejskich firmach, ich organizacji pracy i wymagań stawianych pracownikowi. Podniesienie kompetencji w zakresie języka angielskiego sektorowego oraz nabycie podstaw języka greckiego a przede wszystkim zmniejszenie bariery językowej.

Wyjazd poprzedzony był rekrutacją. Zakwalifikowało się 23 uczniów z klas czwartych i drugich. Przez okres dwóch tygodni młodzież wzięła udział w zajęciach przygotowawczych: pedagogicznych, kulturowych oraz języka angielskiego.

Zakwaterowanie uczestników było w hotelu Delphi Beach w Erateini. Od razu po przyjeździe rozpoczęto od poznania najbliższej okolicy, a następnie przyszedł czas na zapoznanie się z miejscem praktyk.

            Pobyt w Grecji to nie tylko praktyki ale również bardzo miło spędzony czas wolny oraz  możliwość zwiedzania i poznawania kultury Greków.  Młodzież odwiedziła pobliskie miasteczka Galaxidi oraz Nafpaktos. Grupa śmiałków zdobyła tam  miejscową twierdzę - prehistoryczny zamek. Mieli również okazję być w starożytnym, greckim, świętym miejscu - w Delfach oraz w miejscu narodzin igrzysk olimpijskich, w Olimpii. Odbyła się również wycieczka trekingowa do wąwozu Sergoula Waterfalls. Podczas jednego z wyjazdów udało się zobaczyć pracę olejarni oraz zakupić oliwę z oliwek, wprost od producenta.

Czas wolny, poza praktykami oraz zorganizowanymi wycieczkami, uczestnicy wykorzystywali na kąpiele w morzu oraz basenie hotelowym a także na gry i zabawy na świeżym powietrzu.

Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Małgorzata Błaszak oraz panowie Marian Biały i Rafał Pradun.

 

 GALERIA

14 czerwca 2024r. podczas V Krajowych Dni Pola w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale koło Rzeszowa odbył się "Dzień Młodego Rolnika", w którym uczestniczyło 20 uczniów z naszej szkoły. Mieli oni okazję uczestniczyć w prezentacjach przygotowanych na stoiskach tematycznych, zobaczyć poletka doświadczalne, wystawę sprzętu rolniczego oraz wziąć udział w licznych degustacjach.

W trakcie wydarzenia odbyły się dwa konkursy. Pierwszy z nich to I Krajowe Mistrzostwa Szkół Rolniczych, w którym wzięło udział 37 drużyn z całego kraju.

Drużyna z ZSCKR w Okszowie w składzie Jeremiasz Ryl, Julian Suprun oraz Maciej Strelczuk zajęła II miejsce, zdobywając nagrody dla siebie, a także dla szkoły.

W teście wiedzy ogólnej, który wymagał bardzo ogromnej wiedzy uczestniczył Jeremi zajmując II miejsce, co umożliwiło udział całej drużyny w finałowej dziesiątce. Następnie Julek mając ogromne doświadczenie w rozpoznawaniu chwastów, chorób i szkodników zajął się rozpoznawaniem agrofagów na poletku doświadczalnym uzyskując również wysoką drugą lokatę. Kolejna konkurencja, w której udział brał Maciek to jazda po wyznaczonym torze do przodu i tyłu ciągnikiem z prasą zwijającą na czas. Uczeń zajął I miejsce wykonując dynamiczne i precyzyjne manewry.

W kolejnym, czyli Krajowym konkursie dla uczniów szkół rolniczych udział wzięło 30 zawodników, a naszą szkołę reprezentował Przemysław Dąbrowski. Konkurs składał się z testu oraz dwóch zadań praktycznych. Przemek pomimo dużej wiedzy i opanowania niestety nie zajął miejsca na podium.

Na podsumowanie organizatorzy przygotowali dla uczestników wydarzenia ogromny tort, a na koniec odbył się koncert zespołu REDMI.

Do konkursu uczniowie zostali przygotowani przez Panią Małgorzatę Mamełkę i Pana Mateusza Zarzyckiego, którzy również sprawowali opiekę podczas wyjazdu.

Gratulujemy!

 

 

 GALERIA