W dniach 9-10.10.2023r młodzież naszej szkoły uczestniczyła w szkoleniu pn. „Moje zrównoważone i innowacyjne gospodarstwo.” Warsztaty zorganizowano w ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich” przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szkolenie przeprowadzili p. Rafał Galiak i p. Joachim Kempka z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Krakowie. W pierwszym dniu szkolenia uczniowie realizowali zagadnienia z zakresu wsparcia finansowego inwestycji w rolnictwie ze środków Unii Europejskiej. Poznali czym jest małe przetwórstwo w gospodarstwie rolnym oraz na czym polega sprzedaż bezpośrednia. Podczas wykładów omówiono na czym polega innowacyjność w rolnictwie oraz do czego służy cyfryzacja. Wyjaśniono rozwiązania prośrodowiskowe i proklimatyczne. Wspólnie szukaliśmy szans dla rozwoju gospodarstwa rolnego, również w oparciu o odnawialne źródła energii.

W drugim dniu szkolenia młodzież poznała metodykę planowania rozwoju gospodarstwa rolnego oraz najczęstsze błędy podczas sporządzenia biznesplanu. Uczniowie szczegółowo zapoznali się z biznesplanem i jego strukturą. Wspólnie analizowano poszczególne jego elementy. Na koniec szkolenia uczniowie planowali rozwój gospodarstwa z uwzględnieniem inwestycji zawierających m.in. innowacyjne prośrodowiskowe /proklimatyczne rozwiązania. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy by wspólnie wypracować i zaprezentować swoje pomysły. W szkoleniu brali udział uczniowie z klasy 4PTL: Daria Baj, Patrycja Biela, Brajan Wolnicki, Klaudiusz Peterewicz oraz z klasy 5PTL Patrycja Chmielewska.

Opiekunem grupy była Pani Agnieszka Grzywaczewska. Serdecznie dziękujemy uczestnikom i organizatorom za przeprowadzenie szkolenia.