W dniu 14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Liczby Pi.
14 marca przypada również rocznica urodzin wybitnych naukowców. W 1879 r. na świat przyszedł Albert Einstein, a w 1882 r. urodził się Wacław Sierpiński, twórca polskiej szkoły matematycznej.
Liczba Pi jest stałą matematyczną wyrażającą stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Fascynuje ludzkość już od czasów starożytności, a jako pierwszy jej właściwości i znaczenie w matematyce badał w III w. p.n.e. Archimedes, dlatego też bywa nazywana stałą Archimedesa. Swoje trzecie imię – ludolfina – zawdzięcza niemieckiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który w XVII wieku podał jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku.
Z tej okazji zorganizowano w naszej szkole konkurs wiedzy o liczbie Pi. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Do konkursu przystąpiło 32 uczniów. Każdą klasę reprezentowały dwie osoby.
Zwycięzcy konkursu:
I miejsce -klasa 4PTL, którą reprezentowały uczennice: Daria Baj i Natalia Kister
II miejsce- klasa 3 PTB, którą reprezentowali uczniowie: Bartłomiej Radko i Julia Nowotczyńska
III miejsce klasa 1PT, którą reprezentowali uczniowie: Hubert Bezler i Patryk Biela
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!
Podczas konkursu pozostali uczniowie mogli obejrzeć prezentację multimedialną przygotowaną przez nauczycieli matematyki. Prezentacja miała na celu przybliżyć wiadomości o liczbie Pi oraz pokazać jak matematyka przydaje się w życiu codziennym. Prezentacja zawierała zagadkę matematyczną, z którą większość uczniów świetnie sobie poradziła.
Uczniowie wszystkich klas wykonali bardzo ciekawe plakaty dotyczące liczby Pi i innych pojęć matematycznych. Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za tak piękne uhonorowanie jakże ciekawej i zagadkowej liczby Pi.
Plakaty, które zasłużyły na wyróżnienie wykonali uczniowie:
- Bartłomiej Turewicz klasa 1PT
- Martyna Kontek i Izabela Kogut z klasy 3 PTL
Uczennica klasy 4 PTL Karolina Dworczyńska napisała wiersz o liczbie Pi.
Wszystkim sympatykom liczby Pi składamy życzenia oczywiście wszystkiego niewymiernego.