W antykomunistycznym podziemiu działało około 150 – 200 tys. konspiratorów a pomagało im dalszych kilkaset tysięcy osób. Żołnierze ci określani są Żołnierzami Wyklętymi. Byli w bezwzględny sposób mordowani, osadzani w więzieniach i poddawani represjom przez władze komunistyczne. 1 marca 1951 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej od strzału w tył głowy zginęli przywódcy WiN kontynuujący dzieło Armii Krajowej a ostatni z żołnierzy wyklętych sierżant Józef Franczak – pseudonim „Lalek” zginął w październiku 1963 r..

Upłynęło wiele lat, nim 4 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca NARODOWYM DNIEM PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH. Obecnie przywracamy pamięć i godność Żołnierzom Wyklętym. Z tej okazji w dniu 1 marca w Naszej Szkole odbył się apel podczas którego uczennice i uczniowie z kl. 1PT, 2 PT, 3 LT oraz 4 PTL w montażu słowno-muzycznym przedstawili historię i działalność Żołnierzy Wyklętych. Opiekunem młodzieży była p. Monika Jaszuk-Zagrodnik.

Integralną częścią obchodów był również, zorganizowany na terenie szkoły, Bieg Wilczym Tropem. Dystans 1963 m. pokonało 37 osób. Wszystkim uczestnikom biegu Dyrektor Szkoły pani Edyta Szymczuk wręczyła pamiątkowe dyplomy i nagrody.