21 września w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie odbył się Dzień Otwarty z Państwową Inspekcją Pracy zorganizowany we współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Lublinie w ramach programu „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”.

Pani dyrektor Edyta Szymczuk przedstawiła cel i harmonogram imprezy. Zaznaczyła, że nasza szkoła kształci młodzież na kierunkach rolniczych i dlatego prowadzi działania prewencyjne z myślą o ograniczeniu ryzyka wypadkowego na wsi oraz zagrożeń zdrowia i życia rolników i ich rodzin. Następnie powitała przybyłych gości i prelegentów: panią Małgorzatę Wojdę - Okręgowego Inspektora Pracy w Lublinie, pana Janusza Łopaciuka – Nadinspektora Pracy OIP w Lublinie, pana Tomasza Abramczyka – Nadinspektora Pracy, kierownika sekcji prewencji i promocji i innych pracowników inspekcji. Przywitała także przybyłych gości – przedstawicieli Lubelskiej Izby Rolniczej, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Chełmie, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lublinie, powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie, Komendy Miejskiej  Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie, Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, Zakładu Karnego w Chełmie, Urzędu Gminy Chełm. Przywitała również dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, grono pedagogiczne, przybyłych rodziców i uczniów.

Następnie uczestnicy wzięli udział w wykładzie dotyczącym kampanii prewencyjnej „Legalna Praca”, który został przeprowadzony przez  inspektora pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie. Natomiast o „Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym” opowiedziała policjantka Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Kolejnym punktem dnia był cykl wykładów tematycznych dla uczniów, w grupach dobranych wg zawodu, w którym się kształcą. Ich podsumowaniem był konkurs „Poprzez wiedzę – do bezpieczeństwa”.

Kulminacyjnym punktem imprezy były pokazy i prezentacje przygotowane przez służby uczestniczące w Dniu Otwartym, m.in.: pokazy sprzętu znajdującego się na wyposażeniu samochodu ratowniczo–gaśniczego KMPSP w Chełmie oraz instruktaż zasad udzielania pierwszej pomocy przeprowadzony przez pracowników SRM w Chełmie. Pokaz technik interwencji obezwładniających przygotowany przez pracowników Zakładu Karnego w Chełmie. Najwięcej emocji wzbudziła symulacja akcji ratowniczej przygotowana przez Komendę Miejską Straży Pożarnej w Chełmie, Ochotniczą Straż Pożarną w Zarzeczu, Komendę Miejską Policji w Chełmie oraz załogę karetek Stacji Ratownictwa Medycznego i Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie. Przybyli goście mogli też obejrzeć budynki i maszyny rolnicze, a wykład na temat zagrożeń i zabezpieczenia przed wypadkami przeprowadził nadinspektor PIP pan Tomasz Abramczyk.

W Dniu Otwartym uczestniczyli uczniowie ze szkól podstawowych z Chełma i powiatu chełmskiego, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, zwiedzić budynek i zobaczyć wyposażenie. Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani „wojskową grochówką”.

Przez cały dzień trwania imprezy, w tym wykładów i pokazów, na zorganizowanym stoisku promocyjnym można było skorzystać z przygotowanych materiałów, ulotek i wydawnictw KRUS, LIR, PANS,  LODR, Wojskowego Centrum Rekrutacji, WOT  i PIP oraz uzyskać informacje i zasięgać porad od jej pracowników. Dzień Otwarty Szkoły z PIP zakończył się rozstrzygnięciem konkursów, wręczeniem nagród oraz pamiątkowymi zdjęciami