Pod tym hasłem odbyła się VI edycja Imprezy Folklorystycznej w naszej szkole dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych z terenu Chełma i powiatu.

Po przerwie spowodowanej pandemią cieszy fakt, że wzięło w niej udział tak wiele szkół.

Gościliśmy szkoły:

-Szkołę Podstawową z Okszowa,

-Szkołę Podstawową z Żółtaniec,

-Szkołę Podstawową ze Stawu,

-Szkołę Podstawową z Dubienki,

-Szkołę Podstawową z Wierzbicy,

-Szkołę Podstawową z Sawina,

-Szkołę Podstawową nr 8 z Chełma

-Szkołę Podstawową nr 4 z Chełma.

Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Okszowiacy” z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie uświetnił otwarcie Imprezy. Festiwal składał się z 3 części. Najpierw odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej Ziemi Chełmskiej. W tej kategorii zgłosiło się 8 uczniów, a oceniało jury w składzie:

- Pani Krystyna Igras- poetka, malarka i absolwentka naszej szkoły;

- Pani Barbara Oleszczuk- przedstawiciel Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie;

- Pan Bogusław Gałęzowski- animator kultury i sztuki, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa, organizator Nałęczowskich Spotkań z poezją, członek Zarządu Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie.

NAGRODY:

I miejsce: Robert Kasprzak SP w Żółtańcach;

II miejsce: Agata Powaga SP w Sawinie;

III miejsce: Kamila Poliwczak   SP nr 8 w Chełmie.

Wyróżnienia: Gabriel Biały, Martyna Sowa, Oliwia Bejda, Natalia Witowska, Kinga Lackowska.

Kolejnym punktem imprezy był Konkurs Kulinarny- Kuchnia Regionu: „Ziemniak- król polskiego stołu”. W tej konkurencji wzięło udział dwoje uczniów ze Szkoły Podstawowej w Stawie. Sebastian Dżaman przygotował pyszną roladę ziemniaczaną na waflowym spodzie, natomiast Wiktoria Wójtowicz ziemniaka faszerowanego pieczarkami. Dania były przepyszne, dlatego jury przyznało dwa I miejsca „ex aequo”.

Na zakończenie odbył się Konkurs Piosenki Ludowej. Wystąpiło 5 solistów i 3 zespoły. Jury obradowało w składzie:

-Pani Halina Mysakowska- solistka Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej, kierownik i solistka zespołu Cuda wianki, nauczyciel w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Dorohusku;

-Pani Agnieszka Chmielewska- przedstawiciel Koła Gospodyń Wiejskich w Siedliszczu,

-Pani Agnieszka Szpejda- przedstawiciel ZSCKR w Okszowie.

NAGRODY dla solistów:

I miejsce „ex aequo”: Karol Szmigielski i Amelia Staniak oboje ze SP w Wierzbicy;

II miejsce: Julia Kręnt SP w Stawie;

III miejsce: Anna Muszyńska SP nr 4 w Chełmie.

Wyróżnienie: Marlena Mołodecka SP w Dubience.

NAGRODY dla zespołu:

I miejsce: Zespół wokalny ze SP w Okszowie;

II miejsce: Wierzbiczanie

III miejsce: Zespół wokalny ze  SP w Stawie.

Wielkie brawa dla wszystkich uczestników, którzy zaszczycili nas swoja obecnością.

Serdecznie zapraszamy już za rok!

Organizatorami  imprezy były Panie: Katarzyna Strup, Agnieszka Bartoszuk, Anna Kufel i Agnieszka Szpejda.