25 listopada 2022 roku w Chełmskim Domu Kultury młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie obejrzała spektakl Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza pt. "Kolumbowie".

Spektakl opowiadał pokoleniu, którego młodość przypadła na okrutne lata II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej. Twórcy spektaklu tak określają jego cele: " Pragniemy, aby nasze przedstawienie było swoistym apelem młodych do młodych, o pielęgnowaniu narodowej tożsamości i pamięci o tragicznej historii naszego kraju. Naszym celem jest uświadomienie współczesnej młodzieży, że jej rówieśnicy żyjący w czasie II wojny światowej byli do niej bardzo podobni. Również mieli marzenia, byli beztroscy i bardzo kochali życie. Nie wybrali losu powstańczych bohaterów, lecz kiedy trzeba było, mimo swych młodych lat, szli po kolei na śmierć "jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec".

To opowieść o patriotyzmie, ofiarności, odwadze i poświęceniu, ale też o dramatycznych wyborach, cierpieniu, strachu, niespełnionej miłości i rozwianych marzeniach".

W spektaklu uczestniczyli uczniowie z klas 4P4L, 4B4, 4BT, 4PTL, 3PTL, 1LT pod opieką pań: Katarzyny Piotrowskiej, Anny Kufel, Małgorzaty Posturzyńskiej i Katarzyny Strup