23 maja 2024 r. w ZSCKR w Swarożynie odbyło się II Ogólnopolskie Dyktando dla Szkół Rolniczych o Pióro Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uczestnicy zmagali się z tekstem dotyczącym dziejów oręża polskiego od czasów wczesnośredniowiecznych do współczesności. Dyktando trwało 30 minut i zawierało wiele trudnych wyrazów i wyjątków (np. pustułka, skuwka, ni stąd ni zowąd).

W dyktandzie uczestniczyli przedstawiciele 12 szkół rolniczych z całej Polski. Po napisaniu tekstu, komisja przystąpiła do sprawdzania prac natomiast uczestnicy mieli okazję zwiedzić szkołę. Zapoznano nas z bazą dydaktyczną, warsztatami, salami lekcyjnymi i pracowniami. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zwierzęta hodowane w gospodarstwie szkolnym: konie huculskie, kury wielkanocne, owce kameruńskie czy daniele.

Po zakończeniu zwiedzania nastąpiła część artystyczna a po niej ogłoszenie wyników. Zmagania o Pióro Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakończyliśmy wyróżnieniem. Naszą szkołę reprezentowała Gabriela Makowiecka uczennica kl. 1LTb pod opieką p. Jadwigi Wosk.