12 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie odbył się Konkurs Folklorystyczny „Z tej Ziemi się wywodzę, ta Ziemia sercu memu bliska”, adresowany do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych z terenu Chełma, Powiatu Chełmskiego, Powiatu Łęczyńskiego, Powiatu Włodawskiego, Powiatu Hrubieszowskiego, Powiatu Krasnostawskiego. Zgodnie z Zarządzeniem Lubelskiego Kuratora Oświaty z dnia 28 lutego 2024 r. zdobyte w konkursie punkty będą uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.

W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół: SP w Stołpiu, SP w Czułczycach, SP w Wierzbicy, SP  w Okszowie, SP w Żółtańcach, SP w Stawie, SP w Dubience, SP w Białopolu, SP w Strupinie Dużym, SP 6 w Chełmie, SP 1 w Chełmie, SP 3 w Chełmie.

Przybyłych gości przywitała Pani Edyta Szymczuk – dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie.

Otwarcie Konkursu Folklorystycznego Z tej Ziemi się wywodzę, ta Ziemia sercu memu bliska uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca "Okszowiacy" oraz Szkolnego Zespołu Wokalnego "StOnki". Konkurs składał się z 4 kategorii: Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej Ziemi Chełmskiej, Konkurs Piosenki Ludowej, Konkurs Kulinarny Kuchnia Regionu, Konkurs Plastyczny.

Najpierw odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej Ziemi Chełmskiej. Recytacje oceniało jury w składzie: Pani Krystyna Igras – artystka, poetka, malarka i absolwentka naszej szkoły, Pani Katarzyna Bedlińska - Polak  - animator kultury,  przedstawiciel Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie, Pan Bogusław Gałęzowski- członek Zarządu Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa, organizator Nałęczowskich Spotkań z poezją,  animator kultury i sztuki.

NAGRODY:

I miejsce: Oskar Powaga SP w Żółtańcach;

II miejsce: Maria Wójcicka SP w Żółtańcach;

III miejsce: Emilia Kruczek  SP w Wierzbicy.

Wyróżnienia: Weronika Wilczyńska, Lilia Mykasiuk, Aleksandra Nafalska, Magdalena Jasiończak

Kolejnym punktem był Konkurs Kulinarny- Kuchnia Regionu: „Dania postne - smacznie i zdrowo” oraz Konkurs Plastyczny. Dania oraz prace plastyczne oceniało jury w składzie: Pani Agnieszka Chmielewska – działaczka społeczna, Koło Gospodyń Wiejskich w Siedliszczu, Pani Beata Trzcińska – założycielka i była działaczka Koła Gospodyń Wiejskich w Bezku, sołtys wsi Bezek, florystka z zamiłowania, Pani Eliza Kalman – artysta plastyk, pedagog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i dorosłymi, Pracownia Plastyczna Nie Lada Sztuka, Pani Małgorzata Piędel - grafik, ilustrator, artysta z wieloletnim doświadczeniem, Pracownia Plastyczna Nie Lada Sztuka.

NAGRODY: Konkurs Kulinarny:

I miejsce: Maja Kaczor  SP w Wierzbicy

II miejsce: Julia Kręnt SP w Stawie

III miejsce: Kinga Pudełko SP w Stawie

Wyróżnienia: Weronika Wrębiak, Wiktoria Wójtowicz, Jakub Grajper, Krystian Kobierecki

NAGRODY: Konkurs Plastyczny:

I miejsce: Martyna Błaszczuk  SP w Stawie

II miejsce: Szymon Iwanicki SP w Stawie

III miejsce: Anna Łoza SP w Wierzbicy

Wyróżnienia: Oliwia Nestorowicz, Martyna Kaszczuk, Katarzyna Dragan, Marcel Kruk.

Następnie odbył się Konkurs Piosenki Ludowej w kategorii: soliści i zespoły. Jury obradowało w składzie: Pani Halina Mysakowska – solistka Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej, kierownik i solistka zespołu Cuda Wianki, Pani Magdalena Mańkowska - absolwentka muzykologii KUL i wydziału artystycznego UMCS, nauczyciel gry na fortepianie w Szkole Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Pani Agnieszka Szpejda – nauczyciel ZSCKR w Okszowie, prowadząca Szkolny Zespół Wokalny "StOnki"

 

NAGRODY dla solistów:

I miejsce Zuzanna Marszaluk SP w Strupinie Dużym;

II miejsce: Maja Balcerak SP w Wierzbicy

III miejsce: Gabriela Żardzińska SP w Czułczyczch

NAGRODY dla zespołu:

I miejsce: Wierzbiczanie SP w Wierzbicy;

II miejsce: Stołpie Band SP w Stołpiu

III miejsce: Zespół Wokalny z SP w Stawie.

Podziękowania, wyróżnienia oraz nagrody dla Laureatów wręczyła Pani Edyta Szymczuk - dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie.

Wielkie brawa dla wszystkich uczestników, którzy zaszczycili nas swoja obecnością.

Nad przygotowaniem i przebiegiem Konkursu Folklorystycznego czuwały Panie: Agnieszka Bartoszuk, Anna Kufel, Agnieszka Szpejda i Katarzyna Strup we współpracy z Panią Magdaleną Szmit, Katarzyną Zaborowską oraz z Panem Tomaszem Pągowskim.

Serdecznie zapraszamy już za rok!

 

 

GALERIA