W dniach 20.02 – 05.03.2023 w murach Naszej Szkoły prezentowana jest wystawa „Znani nieznani” wchodząca w skład cyklu „Polacy światu”.

Wystawa składająca się z 20 różnokolorowych rollupów prezentuje dokonania 40 wybitnych Polaków, sławnych, docenianych i podziwianych na świecie a mniej znanych w Polsce. Wśród bohaterów wystawy są polscy badacze Syberii, Uralu, Jakucji, Krymu – głównie zesłańcy po powstaniu styczniowym ale nie tylko – Jan Czerski, Aleksander Czekanowski, Benedykt Dybowski, Witold Godlewski czy Roman Szwoynicki.

Osiągnięcia w dziedzinie medycyny to przede wszystkim Ludwik i Hanna Hirszfeldowie, Ferdynand Karo oraz Julian Talko-Hryncewicz.

Polacy prezentowani na wystawie zasłużyli się jako budowniczowie miast, mostów, linii kolejowych, dróg, portów w: Ukrainie, Azerbejdżanie, USA, Kanadzie, Peru czy Ekwadorze (np. Kazimierz Gzowski, Ernest Malinowski, Józef Gosławski oraz Henryk Hryniewski)

Na planszach nie zabrakło również wybitnych etnografów, badaczy Mongolii, Australii, Oceanii, Chin, Japonii, Arktyki czy Afryki takich jak: Emil Korytko, Józef Kowalewski, Bronisław Malinowski, Michał Boym, Henryk Arctowski czy Władysław Żebrowski.

Z wystawy możemy się dowiedzieć, że Polak Krystyn Olszewski był generalnym projektantem jednego z największych portów lotniczych na świecie oraz siedmiu naziemnych stacji metra w Singapurze, Czesław Słania – twórcą rekordowej liczby znaczków oraz banknotów takich krajów jak Argentyna, Kanada, Izrael czy Portugalia, natomiast Antoni Norbert Patek, twórcą pierwszego zegarka na rękę oraz najbardziej ekskluzywnych zegarków na świecie.

Wystawa prezentowana we wszystkich szkołach rolniczych przybliżyła uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz osobom zaproszonym dokonania naszych wielkich rodaków, którzy zasłużyli sobie na miejsce w naszej pamięci i sercach, ponieważ nigdy nie zapomnieli, że są Polakami.

Zaprezentowanie tej wystawy było możliwe dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

 

GALERIA