Nie tylko dla przyszłych studentów wykładowcy Wojskowej Akademii Technicznej przygotowali serię wykładów z matematyki i fizyki. Każdy kurs to kilka godzin solidnej wiedzy, podanej w przystępny sposób. Wykłady są dostępne dla każdego na kanale YouTube @UczelniaWAT.

„Kursy WAT z matematyki i fizyki pozwalają na uporządkowanie materiału przed rozpoczęciem studiów w Wojskowej Akademii Technicznej. Mogą być też pomocne dla tych osób, które, np. przez opóźnienia spowodowane przez pandemię i nauczanie zdalne, nie omawiały niektórych tematów podczas zajęć w szkołach średnich. Ważne jest dla nas, żeby dać każdemu studentowi szansę i wsparcie w rozpoczęciu studiów politechnicznych na WAT” – mówi płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, Rektor-Komendant WAT.

Wykłady z matematyki przygotował i prowadzi dr Paweł Lubowiecki z Instytutu Matematyki i Kryptologii Wydziału Cybernetyki WAT. Kurs podzielony jest na 5 rozdziałów, a każdy z nich na kilka mniejszych części. Łącznie są to 24 odcinki po kilkanaście minut każdy.

Wykłady z fizyki prowadzi prof. dr hab. inż. Jarosław Rutkowski z Instytutu Fizyki Technicznej Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT. Ten kurs podzielony jest na 12 rozdziałów.

Lista zagadnień z matematyki:

1. Liczby zespolone, cz. I – postać algebraiczna
  21. Całka nieoznaczona, cz. II – podstawowe metody całkowania
  22. Całka nieoznaczona, cz. III – całkowanie przez części
  23. Całka nieoznaczona, cz. IV – całkowanie przez podstawienie
  24. Całka nieoznaczona, cz. V – ciekawe przypadki.

Lista zagadnień z fizyki:

1. Wstęp – jednostki układu SI, układy odniesienia, wektory i skalary.
  2. Kinematyka punktu materialnego – ruch prostoliniowy jednostajny, ruch prostoliniowy jednostajnie zmienny, ruch jednostajny po okręgu.
  3. Dynamika, cz. I – zasady dynamiki Newtona,  dynamika ruchu punktu materialnego po okręgu.
  4. Dynamika, cz. II – układy inercyjne i nieinercyjne, środek masy i układ ciał, siły wewnętrzne i zewnętrzne w układzie ciał, zasada zachowania pędu.
  5. Praca i energia – praca i siła, moc, energia kinetyczna, energia potencjalna, zasada zachowania energii.
  6. Pole grawitacyjne – prawo powszechnego ciążenia, natężenie pola grawitacyjnego, rzuty, potencjał grawitacyjny.
  7. Ruch obrotowy – ruch obrotowy jednostajny, ruch obrotowy jednostajnie zmienny, moment bezwładności ciała, zasady dynamiki dla ruchu obrotowego.
  8. Ruch drgający i falowy – ruch harmoniczny, drgania wymuszone, fale, interferencja fal.
  9. Elektrostatyka – ładunki elektryczne, prawo Coulomba, natężenie pola elektrycznego,  potencjał elektryczny.
  10. Prąd elektryczny – natężenie prądu, prawo Ohma, prawa Kirchhoffa.
  11. Elektromagnetyzm i indukcja elektromagnetyczna – indukcja magnetyczna, siła elektromotoryczna, siła elektromotoryczna indukcji.
  12. Optyka – prawo odbicia i załamania, zwierciadła i soczewki, dyfrakcja i interferencja światła.