22 kwietnia 2024 r. w PANS w Chełmie odbył się XXIV Konkurs Wiedzy „Pszczoła w środowisku naturalnym i życiu człowieka” organizowany przez Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie.

Celem konkursu było propagowanie wśród młodzieży i studentów znaczenia roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, kształtowanie świadomych postaw wpływu człowieka na środowisko przyrodnicze oraz wzrost świadomości ekologicznej młodego pokolenia i zwrócenie uwagi na wartości odżywcze i lecznicze produktów pszczelich.

Uczestnicy konkursu musieli wykazać się podstawowymi wiadomościami z zakresu biologii pszczół, życia rodziny pszczelej, gospodarki pasiecznej oraz znaczenia pszczoły jako zapylacza roślin owadopylnych, jak również  znajomością produktów pszczelich oraz ich wartości odżywczych i leczniczych.

Pięcioro uczniów naszej szkoły: Joanna Gozdek z klasy I TW, Kinga Stasieczek i Martyna Kontek z klasy III TW oraz Klaudiusz Peterewicz i Brajan Wolnicki z klasy IV TW, po uprzednim etapie szkolnym, zakwalifikowało się do konkursu, który polegał na rozwiązywaniu testu. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy do 1 maja 2024 r. a nagrody dla laureatów zostaną wręczone w dniu 2 czerwca 2024 r. podczas XXVI Nadbużańskiego Święta Pszczoły w Okszowie. Trzymamy kciuki.

Uczniów do konkursu przygotowywała Agnieszka Stefańska.

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”

Florian Plit

W dniu 22.04.2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Ziemi. Społeczność szkolna wysłuchała krótkiego montażu słowno-muzycznego, przygotowanego przez uczniów z klasy I PT i II PT oraz zespołu StOnki .

Następnie, dr hab. Grzegorz Grzywaczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie poprowadził ciekawą  prelekcję na temat ekologii i ochrony środowiska. Po wystąpieniu nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu ekologicznego, którego celembyło sprawdzenie wiedzy uczniów oraz zrozumienie przez nich znaczenia dbałości o naszą planetę. Zwycięzcom KonkursuPani Dyrektor Edyta Szymczuk wręczyła zasłużone nagrody oraz wyróżnienia.

Po obchodach Dnia Ziemi, uczniowie z klasy II PT wzięli udział w VII Edycji akcji pt. ,,Sprzątamy dla Polski”.Dzień Ziemi był wspaniałą okazją, aby podkreślić znaczenie troski o naszą planetę oraz zachęcić do podejmowania działań na rzecz jej ochrony.

19.04.1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim - bohaterska zbrojna walka żydowskich organizacji bojowych z Niemcami . Był to największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej.
W kulminacyjnym momencie w dzielnicy żydowskiej było około 450 tysięcy osób. Ludzie głodowali, chorowali, byli mordowani i wywożeni do obozów koncentracyjnych czy obozów zagłady. W momencie wybuchu powstania w getcie przebywało około 60 tysięcy osób.

Walki z nazistami trwały niespełna miesiąc i zakończyły się 15.05.1943 r. tragicznym upadkiem powstania. Teren getta warszawskiego został spalony i zrównany
z ziemią. Śmierć poniosło wiele tysięcy Żydów, przeżyła tylko garstka.

Symbolem pamięci o tragicznych dniach w getcie są żonkile, wyrażające pamięć, szacunek i nadzieję. W dniu dzisiejszym uczniowie Naszej Szkoły zapoznali się z tamtymi wydarzeniami poprzez informacje przekazane przez radiowęzeł szkolny oraz prowadzone lekcje historii. Uczennice klasy 2LT rozdawały również żonkile.

„DZIEŃ DOBRA” to huczne i radosne świętowanie BOŻEGO MIŁOSIERDZIA. To także święto WOLONTARIUSZY CARITAS. W tym dniu wszyscy razem cieszymy się, że każdego dnia dobra jest więcej!

W CAŁEJ POLSCE wolontariusze Caritas organizują pikniki, festyny, warsztaty, pokazy, biegi, koncerty, kiermasze i wiele innych atrakcji.

Chcąc wspólnie świętować pełni wdzięczności za siebie nawzajem, Szkolne Koło Caritas zorganizowało 18 kwietnia 2024r. DZIEŃ DOBRA W NASZEJ SZKOLE.

Tego dnia odbył się kiermasz ciast oraz zorganizowano loterię fantową.

W bibliotece szkolnej miał miejsce turniej szachowy o puchar Pani Dyrektor Szkoły.

Zwycięzcą został Bartosz Bednarski z klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, drugie miejsce zajął Wiktor Rzeźniczuk z klasy I Szkoły Branżowej I Stopnia a trzecie Bartosz Kowalczyk z klasy II Technikum Weterynarii.

Społeczność szkolna przyłączyła się chętnie do świętowania Dnia Dobra, wszyscy pokazaliśmy, że dobra jest więcej!

Kristina Drahan, uczennica klasy 1 PT, zmierzyła się dziś z najlepszymi solistami z województwa lubelskiego w finale XXI Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej zorganizowanego przez IV Liceum Ogólnokształcące w Chełmie.

Kristina zaprezentowała swój talent wokalny piosenką "Without You" Mariah Carey. Tym razem nie udało się zdobyć wysokiego miejsca, ale sam udział w finale jest już dużym wyróżnieniem i wartościowym doświadczeniem.