19.04.1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim - bohaterska zbrojna walka żydowskich organizacji bojowych z Niemcami . Był to największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej.
W kulminacyjnym momencie w dzielnicy żydowskiej było około 450 tysięcy osób. Ludzie głodowali, chorowali, byli mordowani i wywożeni do obozów koncentracyjnych czy obozów zagłady. W momencie wybuchu powstania w getcie przebywało około 60 tysięcy osób.

Walki z nazistami trwały niespełna miesiąc i zakończyły się 15.05.1943 r. tragicznym upadkiem powstania. Teren getta warszawskiego został spalony i zrównany
z ziemią. Śmierć poniosło wiele tysięcy Żydów, przeżyła tylko garstka.

Symbolem pamięci o tragicznych dniach w getcie są żonkile, wyrażające pamięć, szacunek i nadzieję. W dniu dzisiejszym uczniowie Naszej Szkoły zapoznali się z tamtymi wydarzeniami poprzez informacje przekazane przez radiowęzeł szkolny oraz prowadzone lekcje historii. Uczennice klasy 2LT rozdawały również żonkile.