Dnia 7 grudnia 2023 uczennice i uczniowie klas 5PTL, 2BTa oraz 2LT w ramach lekcji historii prowadzonych przez p. Jadwigę Wosk uczestniczyli w akcji „BohaterON w Twojej Szkole 2023”.

Akcja ma na celu przybliżenie problematyki Powstania Warszawskiego, przyczyn jego wybuchu, przebiegu i losów powstańców a przede wszystkim zachowanie pamięci o bohaterach tamtych dni – młodych dziewczynach i chłopcach, którzy z bronią w ręku walczyli o wolną Polskę.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, tzw. godzinie „W”. Rozkaz do jego wybuchu wydał dowódca Armii Krajowej, gen. Tadeusz Komorowski „Bór”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Jednym z elementów akcji jest m.in. dokonanie wpisu na portalu https://wpis.dumnizpowstancow.pl/. Każdy taki wpis to znacznik na mapie Polski symbolizujący dowód uznania, pamięci i dumy z Powstańców Warszawskich. Nasi uczniowie również dokonali takich wpisów.  Cieszymy się, że przynajmniej w tak symboliczny sposób uczciliśmy bohaterów tamtych dni.